OPEL Mokka X ‘in Lastik Ebatları

Opel Mokka X, verimli motorları, geniş iç hacmi ile hem kullanışı hemde güçlü ve konforlu bir performans sergilemektedir.

OPEL Mokka X ‘in Lastik Ebatları

SUV kategorisinde bulunan OPEL Mokka X 4X2 aracının orijinal lastik ebatları 205/70 R16 97H ve 225/45 R19 92W arasında değişmektedir. Araçlarına lastik almak isteyen sürücülerin dikkat etmesi gereken en önemli konu ebattır. Lastik ebatları her araca değişim göstermektedir. Her araca uygun ebatta lastik bulunmaktadır. Lastik tercih ederken doğru seçim yapmanız hem aracınızın hemde sizin güvenliğinizi sağlar. Opel Mokka X’in lastik ebatlarını bilmiyorsanız lastik almak istiyorsanız aracın modelini arama motoruna yazarak bulabilirsiniz. Dilerseniz https://www.polatlastik.com/ u inceleyerek istediğiniz lastiğe ulaşıp alabilirsiniz. Aracı aldığınızda araca ait el kitaplarında da gerekli bilgiler bulunmaktadır.

4 Mevsim, Yaz, Kış Lastiklerinde Ebat Farklılığı Olur Mu?

Lastik ebatlarının farklı olması mümkün değildir. Her aracın belli bir ebatı vardır ve bu ebatın yaz,kış ve 4 mevsim lastiklerinin ebatları aynıdır. Lastik alırken OPEL in önerdiği bir lastik markası olabilir dilerseniz aracınıza önerileni takabilirsiniz dilerseniz de satıcının önerdiği bir markayı alıp kullanabilirsiniz.

Aracınızda kullanılabilecek ebatlar nasıl hesaplanır?

Aracınızın orijinal lastik ebatlarını kullanmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz ebatlarda lastik bulmak istiyorsanız bazı kriterleri dikkate almanızı tavsiye ediyoruz;

  • Yük endeksi, kendi orijinal ekipmanına eşit veya daha yüksek olmalıdır.
  • Hız endeksi lastiğin orijinal değerine eşit olmalıdır.
  • Dış teker çapı, hız sayacı hassasiyetini ve sürüş destek sistemlerinin ( ABS, ESP ) ayarını koruyabilmek için ekipmanın orijinal halinden büyük ölçüde olmalıdır. Jant çapı ile orijinal ebatın teorik dış çapı arasında +/- %3’lük bir fark kabul edilir.
  • Sahip olduğunuz aracın özelliklerini iyi bilmelisiniz ki endekslerin uyumlu olduğunu teyit edebilesiniz eğer aracınız hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz lastik alacağınız firmaya danışabilirsiniz.

Araç üreticiniz ve lastik aldığınız firma tarafından önerilen onaylanan ebatların dışına çıkmayı tercih ederseniz dikkat etmeniz gereken bazı konular var;

  • Tekerleklerin montaj sabitlemelerinin doğru yapıldığından ve sabitlendiğinden emin olun
  • Fren çatalı için yeterli alan var mı yok mu kontrol edin
  • Seçtiğiniz ebattaki lastiklerin aracınızın yapısı ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin
  • Seçtiğiniz lastiklerin tekerleklerin hareketi için yeterli alanın mevcut olup olmadığını kontrol edin aksi takdirde tekerlekler dönemez. Bu sayede hem aracınıza zarar vermiş olursunuz hem de lastik ve jantlara zarar veriş olursunuz.

Uygun olmayan bir lastik ebadı seçmenin yaratacağı riskler nelerdir?

Yanlış ebatta lastik kullanmak aracınızın sürüş özelliklerinin bozulması ve güvenliğinizin tehlikeye sokulması risklerini yaratır.

  • Teknik açıdan, yanlış ebat seçimi birçok kötü sonuç doğurabilir: Yanlış hız sayacı, ABS ve ESP sistemlerinde bozulma, debriyaj sistemlerinde sorun…
  • Yasal açıdan, yanlış ebatlarda lastiklerin takılması araç muayenesinde ağır kusur sayılmaktadır ve bu durumda aracınız muayeneden geçemez. Ayrıca kaza durumunda sigortanız zararlarınızı karşılaşmayı reddedebilir.

Lastik ebadı seçimine dair en ufak bir şüpheniz dahi varsa araç üreticiniz tarafından onaylanan ebatlara öncelik vermenizi veya bir uzmanın tavsiyesini almanızı tavsiye ediyoruz.

  OPEL MOKKA X Lastiklerini nasıl alabilirim?

OPEL MOKKA X modelinin lastiklerini nereden alacağınızı bilmiyorsanız sizi en iyi adreslerden biri firmamıza yönlendirelim. https://www.polatlastik.com/ , https://www.lastikal.com.tr/ sitelerimizden aracınıza en uygun Lastik ve Jantlara ulaşabilirsiniz.  İnternet sitelerimizden oturduğunuz yerden lastik alabilirsiniz bayi bayi gezmenize gerek kalmıyor. Türkiye’nin her yerine hizmet vermekteyiz.

 

Bir önceki yazımız olan Lastik Ebatları İçin Genel Bilgiler başlıklı makalemizde lastik boyutları ve Lastik ebatları hakkında bilgiler verilmektedir.