Lastik Ebatları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Lastik ebatlarının anlamı 2019
Lastik ebatlarının anlamı

Lastik Ebatları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Lastik ebatları mevsime göre değişmektedir.Lastik ebatları konusu kafa karıştırıcı olabilir. Kullandığınız aracınız, kamyonunuz ya da römorkunuz için doğru boyut lastik kullandığınızda, sürüş performansınız değişebilir.

Aracınız içim orijinal ekipman lastiğinin ebadını kullanım kılavuzunda görebilirsiniz. Bu size araç üreticisi tarafından önerilen boyuttur.

Farklı bir görünüm veya performans ihtiyacı için lastiklerinizi değiştirmekle ilgileniyorsanız öncelikle mevcut lastiklerinizin yan duvarlarındaki kodlara bakmaktır. Daha sonra aracınıza ve sürüş hedeflerinize uyacak lastik ebadı aralığını belirlemenize yardımcı olacak bir lastik uzmanından yardım almanızda yarar vardır.

Lastik Ebatları Ne Anlama Gelir

Lastik Ebatları anlamı için önce sembollerin bilinmesi gerekir. Lastik ebatlarının anlamı için önce sembollerin anlamı bilinmelidir. Lastik harflerinin anlamı şudur:

Kodda Bulunan İlk Harf

Koddaki ilk harf lastiğin hangi lastik sınıfında olduğunu gösterir.

Kodda Bulunan P Harfi

Kodda bulunan P harfi, binek Araç lastiği anlamına gelir. P sınıfı lastikler daha çok SUV’lar, minivanlar ve daha küçük toplama sınıfları bulunur.

Kodda Bulunan LT Harfleri

LT harfleri, Römork, çekici veya 1 tonluk yük kapasitesine sahip araçlar için tasarlanmış hafif kamyon lastiği anlamına gelir.

Kodda Bulunan ST Harfleri

ST harfleriözel Treyler lastiği için kullanılır. Bu lastik boyutları, beşinci tekerlek ve diğer seyahat römorkları ve yardımcı römorklar dahil olmak üzere bütün römorklar içindir.

İlk numaradan önce bir harf bulunmuyorsa genellikle Avrupa boyutu olarak adlandırılan bir metrik lastiğiniz var demektir. P ya da LT lastiğinden farklı bir yük kapasitesine sahiptir.

Kodda Bulunan İkinci Kısım

İkinci bölümde bulunankodda yer alan 3 basamaklı sayı milimetre cinsinden lastik genişliğini verir. Kesit genişliği olarak da adlandırılan bu ölçüm dış yan duvardan, iç yan duvara doğru hesaplanır.

Kodda Bulunan İç Yapıyı Belirten Harf

Bu tek harf lastiğin içyapısını anlatır. Örneğin:RGünümüzde çoğu lastik için endüstri standardı olan radyal lastikler için kullanılan bir terimdir. Önceki lastiklere kıyasla Daha iyi yol tutuşu, daha iyi gaz ölçümü için daha düşük yuvarlanma direnci sağladığı anlamına gelir.

Lastik ebatları ya da lastik boyutları hakkında daha detaylı olarak lastiklerimizi ve fiyatlarımızı incelemeniz için  www.lastik.web.tr sitemizi gezmenizi öneriyoruz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Lastik Ebatları Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Lastik boyutu ve Lastik ebadı okuması hakkında bilgiler verilmektedir.