Lastik Ebatları İçin Genel Bilgiler

Lastik Ebatları 2019
Lastik Ebatları

Lastik ebatları için küçük bir açıklama yapıldığı takdirde lastik yanağında bulunan bütün harf ve rakamların ne anlama geldiği anlaşılır. Lastik ebatları ya da lastik boyutları hakkında bilinmesi gereken ilk konu, sayıların lastiğin ölçüsünü, türünü ve performansını gösterdiğidir.

Lastik Türü

Lastik türü hakkındaki bilgiyi lastik ebatları içinbelirten harf sayesinde anlayabiliriz. Sözgelimi bu işaretlemenin en başında P harfi var ise bu bize lastiğin Amerika Birleşik Devletleri binek araçları standardına uygun imal edildiğini ve P-Metrik lastik olduğunu bildirir. Eğer işaretlemenin başında bu harf yok ise o zaman lastik Euro-Metrik standartlardadır. Euro-metrik ve P-Metrik lastikler farklı yük kapasitelerine sahip olabilir.

LT Harfleri

LT Harfleri lastik boyutunun başında ya da sonunda yazar. Buna göre LT harfleri lastiğin asıl olarak kamyonlar için tasarlanarak imal edildiğini gösterir. Araç üreticileri bazı hafif kamyonlara LT tipi lastikler monte ediyorlar. LT tipi lastikler genellikle yolcu lastiklerinden daha yüksek şişirme basıncı gerektirir.

Aracınız için önerilen lastik ebadı ve şişme basıncı için kullanıcı el kitabına ya da lastik afişine bakmanızı öneriyoruz.

Lastik Genişliği

Lastiğin genişliği lastiğin yan duvarından yanağına kadar milimetre cinsinden ölçülür. Lastik boyutundaki ilk 3 basamaklı sayı lastik genişliğini ifade eder. Örneğin P215/65 R 15 harfleri ise genişlik 215 mm.’dir.

Lastik Yapısı

Lastik boyutundayer alan R harfi ‘’Radyal’’ anlamına geliyor. Bunun anlamı katmanların lastik üzerinde radyal olarak uzandığıdır. Radyal lastiğin eski tip lastiklere oranla pek çok avantajı vardır.

Tekerlek Çapı

Tekerleğin çapı bir ucundan diğer ucuna kadar ölçülür. Bu rakam bize lastiğin yerleştirileceği tekerleğin sığması için kullanılacak tekerleğin boyutu hakkında bilgi verir. 15 inch çapında bir jant için P 215/65 R 15 ebadında bir lastik üretilmiştir.

Yük Endeksi

Yük endeksi ya da LoadEndex lastiğin maksimum taşıyabileceği maksimum yükü bildirir. LE harfleri ile bildirilir.

Lastik ebatları ne demek diye düşünüldüğünde ilk önce bilinmesi gereken bilgiler bunlardır. Size uygun lastik ebatları ya da lastik boyutları veya fiyatları için  www.lastik.web.tr sitemizi ziyaret ediniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Lastik Ebatları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde lastik boyutları ve Lastik ebatlarının anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.