Lastik Ebatları Hakkında Bilgiler

Lastik Ebadı 2019
Lastik Ebadı

Lastik ebatlarıve lastik boyutları ya da lastik fiyatları vb. konularda detaylı bilgi almak istiyorsanız sizin için özenle hazırladığımız www.lastik.web.tr sitemizi ziyaret ediniz.

Lastik Ebadı Nasıl Okunur

Lastik ebadı işaretleri genel olarak hep aynıdır.Lastik ebadı okuması için kabaca bilgi vermek gerekirse:

Kodda Bulunan Harfler

Kodda bulunan harf,  lastiğin hangi araç için uygun olduğunu belirtir.

Bir lastiğin üzerinde bulunan ilk harf lastiğin ait olduğu sınıfı gösterir. Sözgelimi P harfi bu lastiği binek otomobili lastiği olarak tanımlar. Lastik boyutu öncesinde bir LT tanımlaması var ise bu lastiğin hafif kamyon lastiği olduğunu belirtir.

Kodda Bulunan Rakamlar

Kodda yer alan rakamlar, harflerden sonra gelir ve bu 3 haneli rakam lastiğin kesit ölçülerini gösterir.Örneğin 245 rakamı var ise sırt kesit genişliği 245 mm.’dir. Daha sonra gelen ve lastik ebadı hakkındaki bir diğer rakam lastiğin en/boy oranıdır. Yani yanak yüksekliğinin, genişliğe oranıdır.

En boy oranı yan duvarın yüksekliğini ifade eder ve bölüm genişliğinin %’si olarak tanımlanır.

Z, S , RKodlarının Anlamları
Z, S , R Kodlarının anlamları şunlardır:

  • Z harfi Hız derecesidir. Yani uygun bir şekilde monte edilmiş ve şişirilmiş bir lastiğin kullanılabileceği maksimum hızı belirler.
  • S ise asıl mili ifade eden yük endeksini belirler.
  • R harfi lastiğin radyal lastik olduğunu bildirir. En yaygın otomobil lastiği türüdür. Bunu takip eden sayı ise tekerlek çapını belirtir 19 inch vs.

Tekerlek çapı bir lastiği sığacağı tekerleğin inch cinsinden boyutunu belirtir. Yani yukarıdaki gibi 19 rakamının görülmesi lastiğin 19 inch çapında bir tekerleğe sığacağını gösterir.

LD Harflerinin Anlamı

LD Harfleri yük endeksi demektir. Yani lastiğin maksimum yük taşıma kapasitesini bildirir. Sadece araç üreticinizin hazırladığı şartnameye uygun,  lastiklerin taşıta monte edilmesi çok önemlidir.

Bu yazımızdalastik ebatları okunması, lastik ebatları, lastik boyutlarıhakkında genel bilgiler vermeye çalıştık. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise lütfen iletişim numaramızdan bizimle temas kurunuz. Sizden haber bekliyoruz.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ford Fiestaya Uygun Ebatta Lastik Seçimi başlıklı makalemizde Fiesta lastik boyutları ve Ford Fiesta lastik hakkında bilgiler verilmektedir.